Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

16 | 01 | 2021

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji

Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu miały miejsce w pierwszy wtorek miesiąca - 6 lutego i przebiegały pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W naszej szkole odbyły się lekcje, podczas których rozmawialiśmy o różnych zagrożeniach, jakie niesie z sobą codzienne korzystanie z Internetu. Wszyscy uczniowie klas 4 - 7 aktywnie uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych zgodnie ze scenariuszem pobranym ze strony saferintermet.pl. Zajęcia były prowadzone w formie warsztatów, uczniowie oglądali filmy poruszające tematykę bezpieczeństwa, a następnie w grupach przeprowadzali analizę problemów. 

Z okazji DBI w naszej szkole odbywa się corocznie konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie. W tym roku szkolnym wzięło w nim udział 20 uczniów reprezentując swoje klasy. Rywalizowali w trzech konkurencjach: multimedialny quiz, PEGI, krzyżówka. Po żmudnych zmaganiach udało wyłonić się zwycięzców:

I miejsce zajęła klasa 3b,
II miejsce zajęła klasa 2a,
III miejsce zajęła klasa 7,
IV miejsce zajęła klasa 3a.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

 

tekst i foto: Wioletta Perkowska

źródło: http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu to już tradycja w naszej szkole. W tym roku kalendarzowym wydarzenie to miało miejsce 7 lutego 2017 r. pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali gazetkę ścienną informującą m.in. o nowych zagrożeniach pojawiających się w sieci.

W szkole odbyły się dwa konkursy sprawdzające wiedzę uczniów na temat bezpiecznego poruszania się w Internecie, w których rywalizowały ze sobą grupy uczniów reprezentujące swoje klasy. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać quiz, krzyżówkę, dopasować opisy zasad bezpieczeństwa do sformułowania umieszczonego na gazetce szkolnej, rozszyfrować hasła dotyczące bezpieczeństwa. Pierwsze miejsce zajęły dwie klasy: szósta i piąta zdobywając jednakowa ilość punktów. Niewiele mniej punktów zdobyła klasa 4 zajmując drugie miejsce. Klasa szósta reprezentowana była przez Mateusza Markowskiego, Ksawiera Pawliszyna, Eryka Makarcztiana, Kamila Kopija, Damiana Demskiego i Darię Sadlej. Klasę piątą reprezentowali następujący uczniowie: Dawid Węgliński - Rosiński, Maciej Wierzbicki, Julia Wachowska, Maksymilian Narejko, Magdalena Rudkowska i Kacper Linkowski. Reprezentantami klasy czwartej byli uczniowie: Joanna Bajcer, Szymon Sawicki, Martyna Guglas, Julia Romanowska, Kamil Zalewski i Tomasz Marciniak. Dyplomy dla klas wręczała Pani Dyrektor Bożena Lorent.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia za rok!

Poniżej przypominamy wszystkim zasady bezpiecznego korzystania z Internetu:

1. Zabezpiecz swój sprzęt - komputer, telefon, tablet.

Zainstaluj antywirus, pamiętaj o aktualizacjach, nie klikaj w nieznane linki i nie pobieraj nieznanych załączników.

2. Dbaj o swoją prywatność.

Skonfiguruj ustawienia prywatności. Nikomu nie udostępniaj swoich haseł.

3. Szanuj siebie.

Dbaj o swój pozytywny wizerunek w sieci.

4. Szanuj innych.

Nie wyzywaj, nie obrażaj, nie hejtuj.

5. Szanuj swój czas.

Zachowaj umiar w spędzaniu czasu w sieci.

6. Bądź krytyczny.

Nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe.

7. Pomyśl, zanim wrzucisz.

To, co wrzucisz do sieci, zostaje tam na zawsze.

8. Korzystaj z możliwości, jakie daje nam Internet.

Zastanów się, jak możesz twórczo wykorzystać jego potencjał.

9. Przestrzegaj prawa.

Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie.

10. Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście.

W sytuacji zagrożenia online poproś zaufaną osobę dorosłą. Możesz też zadzwonić pod bezpłatny numer 116 111.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są w tym roku także Microsoft i Facebook. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Joannę Kluzik-Rostkowską, Minister Edukacji Narodowej, prof. Lenę Kolarską-Bobińską, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Magdalenę Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.

Tak jak w zeszłym roku, wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane będą pod hasłem:

„Razem tworzymy lepszy Internet”

Każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Warto poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie.

1.  Zanim dołączysz

Kontakty z ludźmi na portalach społecznościowych, podobnie jak kontakty z ludźmi w świecie rzeczywistym, rządzą się pewnymi zasadami. Zastanów się w jaki sposób działa portal zanim utworzysz na nim swój profil. Przede wszystkim zainteresuj się jaki poziom prywatności gwarantuje Ci dany portal. Informacji tego typu szukaj w regulaminie, który powinien jasno określać zasady twojego uczestnictwa w serwisie.

2.  Prywatność

Kontroluj dostęp do Twoich danych i innych informacji, które umieszczasz w swoim profilu. Bezpieczny portal społecznościowy powinien pozwolić Ci nadać sobie taki status prywatności,  który zagwarantuje, że informację o Tobie będą dostępne tylko dla znajomych, których świadomie dodałeś/aś do swojej listy. Pamiętaj też, że Twoje hasło to Twój sekret.

3.  Informacje o mnie

Zamieszczając informacje o sobie pamiętaj, że potencjalnie każdy może je zobaczyć. Dbaj o to, żeby nie ujawniać swoich danych osobowych. Stwórz bezpieczny Nick, który nie zdradzi Twojej prawdziwej tożsamości. Sieć daje nam możliwość bycia kimś innymi niż w codziennym życiu. Znaj jednak swoje granice tej zabawy - myśl jak się prezentujesz.

4. Zdjęcia

Zastanów się dobrze zanim zamieścisz w Sieci swoje zdjęcia, które mogą być użyte, przez innych użytkowników Sieci, w sposób jakiego byś sobie nie życzył/a lub skopiowane do miejsca, w którym byś ich nie zamieścił/a. Jeżeli już na pewno chcesz zamieścić swoje zdjęcia w Internecie ustaw taki status prywatności, który zagwarantuje Ci bezpieczeństwo.

5. Kontakty z innymi

Bądź czujny/a w kontaktach z osobami znanymi wyłącznie z Sieci. Flirt z nieznajomym/ą może być dobrą zabawą, ale może też mieć niebezpieczne konsekwencje. W Sieci ludzie często udają kogoś kim nie są ukrywając w ten sposób swoje prawdziwe intencje. Bądź bardzo ostrożny/a, jeżeli nowy internetowy „przyjaciel” chce się z Tobą spotkać w realu. Jeżeli zdecydujesz się na spotkanie, spotkaj się w miejscu publicznym (centrum handlowym czy w ruchliwej kawiarni) a na spotkanie pójdź z kimś, komu ufasz. Powiedz o planowanym spotkaniu odpowiedzialnej osobie dorosłej.

6. Odpowiedzialność za informacje

Jeżeli piszesz coś w Internecie będąc pod wpływem silnych emocji, przeczytaj to dwa razy. Daj sobie czas, żeby się uspokoić i sprawdź czy to, co planujesz wysłać jest tego warte. Pamiętaj także, że czasem szkoła, rodzice lub pracodawcy mają możliwość monitorowania Twojej korespondencji i Twoich działań w Sieci. Dlatego, w Sieci, nie pisz nigdy czegoś, czego nie napisałbyś/abyś na kartce pocztowej, którą nie tylko bezpośredni adresat może przeczytać.  Pamiętaj też, że ludzie przesyłają dalej, upubliczniając wiadomości. Sam/a także zawsze patrz, co przesyłasz dalej. Nie ujawniaj danych innych osób – nie przesyłaj dalej cudzych maili i nie podawaj w Sieci danych innej osoby bez jej zgody.

7. Szanuj innych

Bądź miły/a dla innych w Sieci. Zastanów się czy adresat życzyłby sobie zobaczyć taki wpis i czy Ty powiedziałbyś/abyś lub pokazał/a to samo podczas spotkania twarzą w twarz?  Poczucie humoru, poglądy i zasady innych ludzi bywają różne także w Sieci. Respektuj innych w Internecie, a jeżeli kogoś urazisz znajdź metodę, żeby sprawę wyjaśnić i go przeprosić.  Jeżeli ktoś Ciebie obraża myśląc, że zrobiłeś/aś coś niemiłego celowo – zamiast dać się ponieść emocjom, spróbuj wyjaśnić, że to nie było celowe, że to wynik nieporozumienia.

8. Działaj mądrze

Ktoś Cię prowokuje? Nie daj mu satysfakcji. Zazwyczaj jest to metoda na zwrócenie na siebie uwagi, jeżeli takiego kogoś zignorujesz prawdopodobnie da Ci spokój.

9. Pomoc

Masz prawo do godności w Internecie. Jeżeli jesteś atakowany/a, ktoś Cię straszy lub grozi Ci działaj w swojej obronie. Zgłoś fakt cyberprzemocy odpowiednim instytucjom (szkoła, policja, helpline.org.pl – 0-800-100-100) i osobom, które mogą Ci udzielić pomocy: rodzice, psycholog szkolny, nauczyciel. Razem szybko i skutecznie rozwiążecie problem.

10. Pamiętaj o realu

Internet jest fajny, ale nie zapominaj o realnym świecie. Kontroluj to, ile czasu spędzasz w Sieci.  Dbaj o kontakty z ludźmi w świecie rzeczywistym. Nawet mając pięciuset znajomych na portalu społecznościowym możesz czuć się samotnym/ą. Nic nie zastąpi prawdziwych znajomości.

 

żródło: http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu

 

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1802310
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
1230
1634
6907
1791063
1802310